Най-добрата страна на лозаризма



Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Целта на дисциплината “Селекция на трайните култури”  в частта ù  “Селекция на овощните  култури” е да се разширят познанията на студентите по овощарство и помология.

Лозовите насаждения обикновено се правят през есента (но понякога и пролетта), защото шансът за прихващане е по-висок и има вероятност за по-добър растеж на лозите през първата година.

Апликативната дејност на Институтот се состои во контрола на овошен и лозов посадочен материјал, контрола и испитување на

За успешно и стабилно лозарство и винарство во иднина, неопходно е да се изврши климатско зонирање и правилен распоред на сортите според лозарските едини. Потребно е воведување инфицирани системи на одгледување и интинзитивен индустриски карактер на прозводството.

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

Веднъж инсталирана, системата може да се ползва В ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ГОДИНИ.

Во минатото, лозаро-овоштарската насока, денес преточена во насоката овоштарство, лозарство и винарство, претставува една од најстарите насоки на Факултетот за земјоделски науки и храна во Скопје, низ која профилирале голем број генерации студенти, кои во континуитет заземаат значајна улога во развојот на земјоделските стопанства.

При лозите след двугодишно отглеждане при добри условия настъпва цъфтеж и плододаване

Ако се захванете с отглеждането, до тригодишна възраст на растението е необходимо да правите ежегодно пресаждане от по-малък в по-голям съд.

Системите за капково напояване с многосезонни маркучи осигуряват контролираното и ефективно поливане на гроздето. Такъв вид поливна система се изгражда сравнително лозарство лесно и веднъж инсталирана, може да се използва в продължение на години.

Системата за капково напояване може да се използва и за внасяне на торове;

Позначајни промени на сортиментот се случуваат за време на Отоманската Империја, кога акцент се става на производството на трпезно грозје. Од позначајните трпезни сорти во овој период се: чауш, црвен и црн валандовски дренок, бело зимско, кончанка и др.

Лозарството в България – състояние, перспективи и фитосанитарни проблеми

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *